Botoks ve Dolgu

Botoks ya da Botulinum toksini, Klostridium botulinum adlı bakteriden elde edilen bir toksindir. Sinir uçlarında iletimi sağlayan maddelerin salgılanmasını önleyip, sinirler ile sinirlerin ulaştığı kaslar ya da organlar arasındaki iletimi keserek etki gösterir. Yani yüz bölgesinde özellikle alın ve kaşlar arasındaki çizgilerin oluşmasına neden olan mimik kaslarının kasılmasını önler ve böylece yüz çizgileri düzleşir.

Botoks, dokulara zarar vermez, etkisi kalıcı değildir. Halk arasında bilinenin aksine dolgu maddesi değildir, fakat dolgu maddeleri ile kombine olarak kullanılabilir.

Botoks, enjeksiyon şeklinde uygulanır. Ağrılı bir işlem değildir. Mimik kaslarının hareketlerinde azalma istendiğinde botoks mimik kaslarının içine, terleme şikayetinin azalması istendiğinde deri içine enjeksiyon yapılır. Uygulamaların sayısı ve kalıcılık süresi kişiye göre farklılıklar gösterir.

Botoks, enjeksiyonun ardından ilk hafta içinde etkisini gösterir ve ortalama 6 ay etkisini sürdürür. Genellikle alın çizgilerini ve kaşlar arasındaki çizgileri yok etmek için kullanılır. Botoksun kaş kaldırma etkisi de vardır; ayrıca gözlerin dış kısmında bulunan ve "kaz ayağı" denen kırışıkların giderilmesinde de kullanılabilir.

Yıllar içinde derinleşen yüz çizgileri ve kırışıklıklar, özellikle derin olanlar, botoks ile düzelmeyebilir. Bu durumda dokulara zarar vermeden, kırışıklıkların ya da çukurlukların doldurulması için jel yapısındaki dolgular kullanılır.

Dolgu için kullanılan malzemeler vücutta doğal olarak bulunan, deriye yumuşaklığını veren maddelerdir; uygulandıktan sonra su çekerek hacmi artar. Böylece çizgilerin altı doldurularak yok edilmiş olur.

Dolgu,başlıca üç yerde uygulanır;

  1. Dudak kontürü ve hacminin geliştirilmesi amacı ile.
  2. Kırışıkların azaltılması, alın ve ağız çizgilerinin yok edilmesi,
  3. Yanak ve çene ucunu öne dolgu yapmak için kullanılır.

Kişiden kişiye değişmekle birlikte, dudak ve kırışıklıklar için yapılan dolgu maddeleri genellikle 6-11 ay ömürlü iken çene ucu için yapılan dolgular iki yıl kadar kalabilir.